Debata: Co dalej z Zachodem? Europa po kryzysie imigracyjnym
Data dodania: 2016-08-31

Ośrodek Myśli Politycznej
Kongres Polska Wielki Projekt
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie

zapraszają na dyskusję

CO DALEJ Z ZACHODEM? EUROPA PO KRYZYSIE IMIGRACYJNYM

w której wezmą udział

prof. Ewa Thompson

prof. Andrzej Bryk

prof. Zbigniew Stawrowski

prof. Andrzej Waśko

 red. Bronisław Wildstein


Kraków, 7 września, 16.00
Hotel Europejski (Sala Kossakowa), ul. Lubicz 5

- Jakie będą długofalowe polityczne i kulturowe skutki kryzysu imigracyjnego? 
- Co sposoby łagodzenia czy zażegnywania kryzysu mówią nam o kondycji europejskich elit politycznych i środowisk opiniotwórczych?
- Czy kryzys Zachodu ma przede wszystkim źródła polityczne i gospodarcze, czy jest w większym stopniu wynikiem przemian cywilizacyjnych czy kulturowych? 
- Czy można dla obecnej sytuacji wyciągać jakiekolwiek przydatne wnioski i prognozy z doświadczeń dawnych przesileń, przez jakie przechodził Zachód? 
- Czy w odpowiedzi na kryzys w życiu intelektualnym świata zachodniego zrodziły się nowe idee, na tyle nośne, że mogą zasadniczo wpłynąć na dalszy bieg zdarzeń? A jeśli tak - czy stanowią one szansę na poprawę sytuacji, czy raczej grożą jej pogorszeniem?
- Czy kryzys UE – ideowy, kulturowy, polityczny – może okazać się szansą dla Polski na poprawę jej statusu (m.in. wyzbycie balastu/piętna postkolonializmu, o którym pisała profesor Ewa Thompson) na arenie międzynarodowej i lepsze uporządkowanie się wewnętrzne, a jeśli tak – jak to osiągnąć? 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o przysłanie zgłoszenia (wystarczy imię i nazwisko) na adres biuro@omp.org.pl (do 6 września).

Facebook: www.facebook.com/events/168425070260679/

Dyskusja stanowi część konferencji "Kryzys migracyjny - skutki dla UE, konsekwencje dla Polski", przygotowanej w ramach projektu Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie 2016-2018, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

***

Polecamy książki o kryzysie Zachodu:

- Petr Fiala, Koniec beztroski. O Europie, demokracji i polityce, jakiej nie chcemy
Wybór tekstów czołowego czeskiego politologa, byłego rektora Uniwersytetu Masaryka, współtwórcy cenionego think-tanku Centrum Studiów nad Demokracją i Kulturą z Brna, który z naukowca zmienił się w aktywnego polityka – prezesa Obywatelskiej Partii Demokratycznej. To książka o tym, co stało się w ostatnich latach z polityką w Europie i jakie ma to skutki dla życia Europejczyków. 
http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=304

- Marek Magierowski, Zmęczona. Rzecz o kryzysie Europy Zachodniej
„Książka Marka Magierowskiego jest przedsięwzięciem wyjątkowym nie tylko na rynku polskim. Diagnoza kondycji współczesnej Europy przeprowadzona przez przenikliwego, kompetentnego i – co może najtrudniejsze – odważnego, a więc nieskrępowanego poprawnością polityczną, obserwatora jest tym, czego dziś wyjątkowo potrzebujemy. Nawet jeśli niekiedy przybiera charakter antyutopii”. - Bronisław Wildstein
http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=257