Seminarium o źródłach potęgi Chin
Data dodania: 2017-12-12

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w KrakowieOśrodek Myśli Politycznej i Forum Młodych Dyplomatów zapraszają na ostatnie w tym roku kalendarzowym seminarium akademickie pt. Jak rodziła się potęga: Chiny w okresie wojen z udziałem dr hab. Jakuba Polita, adiunkta w Instytucie Historii UJ. 

Podczas, gdy Europa pogrążona była w walkach I wojny światowej, w Chinach toczyły się wojny wewnętrzne, dążące do zbudowania współczesnego państwa chińskiego.

"W drugiej dekadzie XX w. doszło do implozji chińskiej państwowości. Choć wielkie miasta, takie jak Pekin, Tianjin i Szanghaj, nie tylko trwały, ale nawet rozkwitały dzięki obecności eksterytorialnych dzielnic międzynarodowych i obcych garnizonów, z większości terytorium obszerniejszego od Europy zniknęły charakterystyczne dla zorganizowanego państwa struktury. W pacyfistycznej cywilizacji rządzonej od tysiącleci przez intelektualistów, w której społeczny prestiż zależny był od naukowych tytułów oraz zdania skomplikowanych egzaminów, władza znalazła się w rękach półpiśmiennych lub całkiem niepiśmiennych satrapów, dla których różnice między sukcesem a porażką wyznaczała nieraz liczba odrąbanych głów nieprzyjaciół. Kataklizm przypominał współczesną Somali lub Afganistan, rozgrywał się jednak w skali wręcz niewyobrażalnej. Do walki z nim wystąpiła wreszcie Chińska Parta Narodowa, której sprzymierzeńcem mieniła się świeżo utworzona Komunistyczna Partia Chin. W walce z "panami wojny", znanymi w Chinach jako junfa, w świecie zachodnim zaś jako warlordowie rodziły się nowoczesne Chiny".
Jakub Polit "Wojny chińskich warlordów 1916-1928"

Termin: 14 grudnia (czwartek) godz. 18:30

Miejsce: Pracownia Klubu Jagiellońskiego, Rynek Główny 34, Kraków, oficyna, III piętro

Zapraszamy!