Debata: Koniec polityki historycznej? (7 VI)
Data dodania: 2018-06-05

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, Ośrodek Myśli Politycznej i Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Krakowie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu 'Co nowego w polskiej polityce zagranicznej i europejskiej' na temat polityki historycznej omawianej z perspektywy Polski, Niemiec i Rosji.

Polityka historyczna zrobiła wielką karierę w ostatnich latach. Na trwałe zagościła w dyskusjach politycznych i ideowych, wywołując często olbrzymie emocje i dotykając interesów o wielkiej wadze, na przykład w stosunkach międzynarodowych. Gdy obserwujemy jej spektakularne sukcesy i porażki, staje się tematem codziennych rozmów Polek i Polaków. W ostatnich miesiącach więcej mówi się o niepowodzeniach i kłopotach, zestawiając polskie problemy z polityką historyczną z osiągnięciami na tym polu innych państw – zwłaszcza Niemiec i Izraela. Stawiana jest teza – często motywowana politycznie, ale nie tylko – że w polskim wydaniu poniosła ona spektakularną porażkę. 
Czy tak faktycznie jest? 
Czy poczynania Polski na tym polu rzeczywiście zawodzą, a batalia o nasz wizerunek jako aktorów ważnych wydarzeń historycznych jest już przegrana? 
Czy nie zwracamy należytej uwagi na trudny kontekst, w jakim jest ona prowadzona – związany nie tylko z zasobami finansowymi, ale i stereotypami, które niezwykle trudno przełamać, zwłaszcza gdy są zakorzenione niekiedy od dziesięcioleci – i czy nie lekceważymy odnoszonych jednak sukcesów, które mogłyby zmienić naszą jej ocenę? 
Czy dokonania naszych partnerów i rywali w tej grze o pamięć i wizerunek mogą nas czegoś nauczyć? 

O tym 7 czerwca w Krakowie będą dyskutować znawcy tej problematyki:

dr Joanna Lubecka - historyk i politolog, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Administracji Uniwersytetu Jezuitów Ignatianum w Krakowie, główny specjalista Biura Badań Historycznych IPN Kraków.

dr Michał Łuczewski - socjolog, psycholog, metodolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, autor głośnej książki Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności, przedstawiającej politykę historyczną w wydaniu polskim, niemieckim i rosyjskim, której tezy będą inspiracją do pogłębionej podczas spotkania dyskusji.

dr Maciej Zakrzewski - dr nauk politycznych, adiunkt na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJP2, starszy specjalista w Biurze Badań Historycznych w Krakowie.

W ramach spotkania odbędzie się promocja książki Michała Łuczewskiego "Kapitał moralny. Polityki historyczne późnej nowoczesności".

Książka dostępna w sprzedaży również na stronie: http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=367

Termin: 7 czerwca (czwartek) godz. 17:30

Miejsce: Przystanek Historia. Centrum Edukacyjne IPN, ul. Dunajewskiego 8

Zapraszamy!