John O'Sullivan (red.)
Kálmán Pócza
Przekraczając uprzedzenia i entuzjazm. Druga kadencja Viktora Orbána

Przekraczając uprzedzenia i entuzjazm
Druga kadencja Viktora Orbána

pod redakcją Johna O’Sullivana i Kálmána Póczy

Kompleksowa analiza działań i idei jednego z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych polityków współczesnej Europy. To książka, która pozwala wyjść poza stereotypy, dowiedzieć się, co naprawdę dzieje się na Węgrzech – i zrozumieć to.

„Niniejsza książka jest próbą przedstawienia pierwszego szkicu do historii Orbána i orbánizmu. Musi ona poświęcić trochę miejsca na oczyszczenie pola pełnego mitycznych przeszkód, które uniemożliwiają zrozumienie tych zjawisk. Zdecydowana większość zebranych tu artykułów zajmuje się jednak realiami polityki węgierskiej ostatnich 26 lat, od roku 1989. Analizują pojawienie się Viktora Orbána, doświadczenia polityczne, które ukształtowały i jego, i ruch Fidesz, którego był głównym założycielem. Następnie ukazują jego odejście od ideologii lewicowo-liberalnej na rzecz narodowo-konserwatywnej, a przede wszystkim przedstawiają dokonania drugiego rządu Orbána w okresie 2010-2014, proponując pewne przewidywania co do jego trzeciej kadencji u władzy. Każdy z omawianych tu tematów budzi duże kontrowersje, jeśli idzie o węgierskie życie publiczne, nie zawsze wzdłuż konwencjonalnej osi lewica-prawica. Naszym celem jest stworzenie dość całościowej analizy Orbána i jego idei zarówno jeśli chodzi o tematy, jak i zajmowane stanowiska. Zaprosiliśmy zatem do współpracy bardzo różnorodnych autorów – takich, którzy podziwiają Orbána i takich, którzy są mu przeciwni, takich, którzy zajmują się wewnątrzkrajowym wymiarem orbánizmu i takich, którzy badają jego implikacje dla polityki zagranicznej, takich, którzy uważają Orbána za konserwatystę, przynajmniej w jakimś sensie, i takich, którzy jego odwołania do wartości „plebejskich” uznają za lepszą wskazówkę do zrozumienia jego polityki. Wreszcie takich, którzy widzą ukrytą spójność w jego polityce i takich, którzy odkrywają w niej rozbiegany, pozbawiony zasad pragmatyzm”.
John O’Sullivan, fragment Wprowadzenia

19. pozycja wydana w serii Studia i Analizy
Współwydawca: Danube Institute (Budapeszt)
Publikacja ukazuje się ze wsparciem Fundacji na rzecz Obywatelskich
Węgier – Polgári Magyarországért Alapítvány i BL Nonprofit

356 stron, miękka oprawa, format 125x195 mm, ISBN 978-83-64753-15-2

SPIS TREŚCI

John O’Sullivan, Wprowadzenie . . . 7

CZĘŚĆ I

Tibor Fischer, Węgierski tygrys . . . 27

CZĘŚĆ II

Bálint Ablonczy, Walka o suwerenność . . . 83

Balázs Szolomayer, Lewicowe eksperymenty . . . 99

Márk Szabó, Państwo i demokracja: świat jako wola . . . 127

Ferenc Gazdag, László J. Kiss, Polityka zagraniczna: w stronę centrum czy peryferiów? . . . . 145

Péter Ákos Bod, Niekonwencjonalne rozwiązania gospodarcze . . . 171

Anita Élő, Polityka społeczna: sztuka równowagi . . . 193

András Stumpf, Polityka kulturalna. Konflikt intelektualny w kraju i za granicą . . . 229

Ervin Csizmadia, Júlia Lakatos, Fenomen Fideszu. Alternatywne podejście . . . 251

Zoltán Balázs, Plebejskość zamiast konserwatyzmu. Refleksje konserwatywne . . . 275

András Lánczi, Géllert Rajcsányi, Gyula Tellér, Tło intelektualne. Demokratyczna transformacja ciągle trwa (rozmowa) . . . 295

Ferenc Hörcher, Większość konstytucyjna bez opozycji: ciężar czy szansa? Po wyborach 2014 roku . . . 315

Autorzy tomu . . . . 338

Indeks . . . 340

Autorzy tomu

Bálint Ablonczy – dziennikarz tygodnika „Heti Válasz”.
Zoltán Balázs – profesor nauk politycznych Uniwersytetu Corvinusa w Budapeszcie.
Péter Ákos Bod - profesor ekonomii Uniwersytetu Corvinusa
w Budapeszcie, był ministrem gospodarki i handlu w rządzie Józsefa Antalla, a potem prezesem Węgierskiego Banku Narodowego, reprezentował również Węgry w EBRD.
Ervin Csizmadia – politolog, badacz w Instytucie Nauk Politycznych Węgierskiej Akademii Nauk, założyciel i dyrektor think-tanku Méltányosság Politikaelemző Központ (Centrum Uczciwej Analizy Politycznej).
Anita Élő – dziennikarka tygodnika „Heti Válasz”.
Tibor Fischer – brytyjski pisarz węgierskiego pochodzenia, przez kilka lat korespondent prasy brytyjskiej na Węgrzech, jego powieść Pod żabą była nominowana do nagrody Bookera (wyd. polskie 2002).
Ferenc Gazdag – profesor studiów o bezpieczeństwie Narodowe-go Uniwersytetu Służb Publicznych.
Ferenc Hörcher – profesor filozofii Katolickiego Uniwersytetu im. Pázmány’ego, dyrektor Instytutu Filozofii Węgierskiej Akademii Nauk, publicysta i tłumacz m.in. Edmunda Burke’a.
László J. Kiss - profesor stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Corvinusa w Budapeszcie.
Júlia Lakatos – analityczka w think-tanku Méltányosság Politikaelemző Központ (Centrum Uczciwej Analizy Politycznej).
András Lánczi - profesor nauk politycznych i rektor Uniwersytetu Corvinusa w Budapeszcie, były prezes think-tanku Századvég.
John O’Sullivan – dyrektor think-tanku Danube Institute w Buda¬peszcie, w latach 80-tych XX w. specjalny doradca i autor przemówień Margaret Thatcher, później publicysta i redaktor kilku periodyków w Stanach Zjednoczonych („National Interest”), Kanadzie („National Post”), a ostatnio w Australii („Quadrant”). Po polsku opublikowano jego książkę Prezydent, papież, premier: oni zmienili świat (2007).
Kálmán Pócza – politolog, badacz w Instytucie Nauk Politycznych Węgierskiej Akademii Nauk, wykładowca politologii Katolickiego Uniwersytetu im. Pázmány’ego, były dyrektor ds. badań w Danube Institute.
András Stumpf – dziennikarz tygodnika „Heti Válasz”.
Gellért Rajcsányi – dziennikarz piszący m.in. dla portalu Man-diner.hu i tygodnika „Heti Válasz”.
Márk Szabó – ekspert w dziedzinie spraw międzynarodowych.
Balázs Szolomayer – dziennikarz portalu Mandiner.hu, był też analitykiem w think-tanku Nézőpont Intézet.
Gyula Tellér – specjalny doradca premiera Viktora Orbána, zaczynał jako pisarz i tłumacz (m.in. Miltona), jego analizy socjologiczne miały duży wpływ na opozycję demokratyczną lat 80-tych XX w., poseł Związku Wolnych Demokratów w pierwszym demokratycznie wybranym parlamencie, po 1994 r. opuścił tę partię i stał się jednym ze strategicznych doradców Orbána.