Polecamy: Wieczni prezydenci. Dwa przypadki trójmiejskie
Data dodania: 2019-12-23

Polecamy nowość w seri Studia i analizy:

Maciej Drzonek, Wieczni prezydenci. Dwa przypadki trójmiejskie

Książka Macieja Drzonka poświęcona długowiecznym prezydentom jest przykładem bardzo cennego podejścia, które konfrontuje analizy oficjalnych rezultatów wyborów, wyników głosowania, poparcia dla poszczególnych ogólnopolskich i lokalnych partii, z pogłębionym obrazem uzyskanym dzięki wywiadom z uczestnikami samych wydarzeń. (…) Opowieści o Gdańsku, Gdyni i kluczowych aktorach politycznych dwóch minionych dekad są fascynujące. Przybliżają one zrozumienie zjawiska, jakim jest władza lokalna. Poprzez jednostkową opowieść ukazują cały splot uwarunkowań i ograniczeń spotykających kogoś, kto chciałby zarządzać sprawami lokalnymi w mieście liczącym pomiędzy ćwierć a pół miliona mieszkańców. Cennym zamysłem jest oparcie tego o pogłębione wywiady, przeprowadzone zarówno z osobami, które są bezpośrednio zaangażowane i darzą samych bohaterów sympatią, jak i tymi, które pokazują swój sceptycyzm i nie wahają się wytykać słabych punktów czy kontrowersyjnych decyzji. (…) Zasadnicza teza książki, że na długowieczność prezydenta dużego miasta ma wpływ umiejętność skonstruowania relacji ze światem ogólnokrajowej polityki, zbudowania zakresu swojej autonomii i sprawczości – także w relacjach z podmiotami ogólnopolskimi – jest cennym wnioskiem płynącym z tej książki”.

Z recenzji wydawniczej prof. Jarosława Flisa

 

Maciej Drzonek – politolog, analityk, doradca ds. PR, publicysta – ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam również uzyskał doktorat i się habilitował. Od 1996 r. wykłada na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie jest profesorem. Zajmuje się problematyką wyborów, władzy, polityki lokalnej i publicznej. Jest autorem wielu publikacji, m.in. monografii Reelekcje prezydentów miast w wyborach bezpośrednich w Polsce (Dante, Kraków 2013), publikował także na temat jedności Europy i relacji państwo – Kościół (m.in. wywiady-rzeki: z abp. Zygmuntem Kamińskim – Życie jest nam dane i zadane, Sandomierz 2009 oraz z bp. Pawłem Cieślikiem – Bóg zawsze daje nadzieję, Radom 2014). Jest autorem felietonów dla Radia Szczecin i komentatorem wydarzeń politycznych w różnych mediach, m.in. TVP i TVN. Obecnie prowadzi projekt badawczy, którego zasadniczym celem jest znalezienie odpowiedzi na frapujące pytanie: do kogo należy władza w miastach na prawach powiatu. Niniejsza publikacja stanowi pierwszy efekt tego projektu.


204 strony, miękka oprawa

978-83-66112-13-1

Zamówienia (realizowane po 20 stycznia): http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=412) - cena wraz z przesyłką i VAT 35 zł.