Punkty zwrotne: największe błędy i dylematy polityczne w dziejach Polski

25 listopada, Herbewo, przy ul. Lubelskiej 29 (VI piętro)

SESJA I
Od mocarstwa do upadku i od upadku ku próbom podniesienia
- Czy gdyby w XVII wieku rozwiązano problem kozacki, I RP by nie upadła? (głos wprowadzający i tezy do dyskusji: dr Przemysław Żurawski vel Grajewski)
- Czy Rzeczpospolita mogła uniknąć błędów popełnionych w czasie wojny siedmioletniej? (głos wprowadzający i tezy do dyskusji: Mirosław Sanek)
- Czy powstania listopadowe i styczniowe były potrzebne? (głos wprowadzający i tezy do dyskusji: dr hab. Radosław Żurawski vel Grajewski)

SESJA II
Między odrodzeniem a ponownym zniewoleniem
- Czy Piłsudski powinien wesprzeć „Białych” w walce z Bolszewikami? (głos wprowadzający i tezy do dyskusji: prof. Tomasz Gąsowski)
- Czy podjęty przez elity po 1918 r. program budowy regionalnego mocarstwa był racjonalny - czy przeciwnie, irracjonalny, zapowiadając nieuchronną katastrofę? (głos wprowadzający i tezy do dyskusji: prof. Krzysztof Kawalec)
- Czy błędy gospodarcze Sanacji w czasie Wielkiego Kryzysu pogrążyły II RP? (głos wprowadzający i tezy do dyskusji: dr Piotr Koryś)
- Czy Polska powinna wraz z Hitlerem zaatakować ZSRR pod koniec lat 30-tych? (głos wprowadzający i tezy do dyskusji: prof. Rafał Habielski, dr Maciej Korkuć)

Konferencja odbyła się w ramach projektu edukacyjno-badawczo-wydawniczego "Historie do przemyślenia. Punkty zwrotne dziejów politycznych Polski". Był on realizowany dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

Zapraszamy także na blog OMP: http://www.omp.org.pl/blog/?tag=przelomowe-wydarzenia-dziejow-polski.

Pliki do pobrania: