Arkady Rzegocki
Wolność i sumienie

Rok wydania:

2004


Opis:



Norman Davies
Lord Acton (1834 - 1902) należy do szczególnie rzadkiej kategorii ludzi. Angielski arystokrata łączący myśl liberalną z głęboką wiarą katolicką godził niejako większość z mniejszością. Acton był filozofem politycznym, teoretykiem wolności, inicjatorem nowoczesnej szkoły historycznej w Cambridge. Związany z Williamem E. Gladstone'm, wieloletnim premierem Zjednoczonego Królestwa, był w swoich czasach postacią niezwykle wpływową w Anglii, ale także jednym z najbardziej cenionych zagranicą brytyjskich intelektualistów. W pełni zasługuje na to, aby jego dorobek stał się lepiej znany w Polsce.



Jarosław Gowin
Oparta na gruntownych badaniach źródłowych i niezwykle wnikliwa książka Arkadego Rzegockiego wypełnia jedną z najdotkliwszych luk w polskiej historii idei. Ale "Wolność i sumienie" to coś więcej niż zwykła monografia twórczości Lorda Actona. To także ważny głos w debatach nad miejscem chrześcijaństwa w nowoczesnym świecie i zadaniami ludzi, którzy nakazy wiary chcą realizować w przestrzeni publicznej.



Zbigniew Rau
To wartościowa, starannie przemyślana i kompetentnie napisana książka z zakresu historii doktryn politycznych. Autor przedstawia na ile i w jakim zakresie możliwe było zbliżenie myśli liberalnej z katolicyzmem na podstawie wciąż oryginalnej propozycji doktrynalnej lorda Actona. To interesująca, przejrzyście usystematyzowana i skłaniająca do refleksji rozprawa, która świadczy tak o zamyśle koncepcyjnym, jak i dojrzałości warsztatu badawczego jej Autora.



Arkady Rzegocki - Politolog, wykłada na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej, redaktor naczelny pisma Klubu Jagiellońskiego „Pressje”. Opublikował m.in. "Racja stanu a polska tradycja myślenia o polityce" (2008), "Wolność i sumienie" (2004). Redaktor wyborów pism T. B. Macaulaya ("O makiawelizmie, rewolucjach i postępie", 1999), Stanisława Tarnowskiego ("Z doświadczeń i rozmyślań", 2000), Juliana Klaczki ("Dwaj kanclerze", 2009) i lorda Actona ("W stronę wolności", 2006), a także prac zbiorowych "Państwo jako wyzwanie" (2000) i "Narody i historia" (2000), współautor kilku wydanych przez OMP książek, m.in. "Rzeczpospolita 1989-2009. Zwykłe państwo Polaków?" (2009), "Władza w polskiej tradycji politycznej. Idee i praktyka" (2010).