Rafał Matyja
Państwowość PRL w polskiej refleksji politycznej lat 1956-1980

Książka ukazująca stanowiska najważniejszych polskich myślicieli politycznych okresu PRL, od nieprzejednanych przeciwników komunizmu po autorów, którzy zdecydowali się na kolaborację z systemem.

„Pytanie „czym był PRL” stawiano sobie – zwłaszcza w ostatnich latach, po jego upadku – bardzo często. Spór o państwowość PRL jest dziś istotnym elementem debaty publicznej w Polsce. Często próbuje się oddzielić w nim materię „czysto historyczną” od „politycznej”, tak jakby uznawano, że w jednym sporze chodzi przede wszystkim o prawdę, a w drugim wyłącznie o „przekonanie” kogoś do swoich racji. Wydaje się, tymczasem, że bardziej zasadne jest dostrzeżenie, że w obu sporach – bez względu na metody ich toczenia i poziom dyskusji – powinno chodzić o prawdę, istotną w równym stopniu dla rozwoju nauki, jak i dla funkcjonowania wspólnoty Politycznej”. (fragment Epilogu)



Rafał Matyja - Politolog, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, wcześniej adiunkt na Wydziale Studiów Politycznych WSB-NLU w Nowym Sączu. Publikował na łamach „Dziennika. Polska-Europa-Świat”, „Europy”, „Nowego Państwa” i „Rzeczypospolitej”. Redaktor naczelny „Kwartalnika Konserwatywnego” (1997-2000). W latach 2004-2005 doradca wicemarszałka Sejmu Kazimierza M. Ujazdowskiego. W serii Biblioteka Myśli Politycznej wydał "Państwowość PRL w polskiej refleksji politycznej lat 1956-1980" (2007), "Państwo czyli kłopot" (2009) i "Rywalizacja polityczna w Polsce" (2013). Współautor książek OMP "Narody i historia" (1999), "Antykomunizm po komunizmie" (2000), "Państwo jako wyzwanie" (2000), "Patriotyzm Polaków. Studia z historii idei" (2006), "Geopolityka i zasady" (2009), "Władza w polskiej tradycji politycznej" (2010), "Szkoły polskiej demokracji" (2014).