Numer wydania: 172
Informator Ośrodka Myśli Politycznej, 6 września 2016 r.
- zaproszenie: debata Co dalej z Zachodem? Europa po kryzysie imigracyjnym (7 września 2016)
- zaproszenie: Naukowe aspekty kryzysu imigracyjnego (12 września 2016)
- zaproszenie: debata Kryzys Unii Europejskiej – skutki dla Europy, konsekwencje dla Polski (27 września 2016)
- zaproszenie: wykłady na temat ideologicznych podstaw rosyjskiej polityki zagranicznej (22 i 29 września 2016)
- nowe materiały na stronie usa-ue.pl (przegląd prasy i Internetu: zachodnie elity, Brexit, polityka wobec Rosji)
- nowy materiał na stronie sporyokapitalizm.pl (przegląd prasy i Internetu: co psuje kapitalizm?)
***
Zaproszenie: debata Co dalej z Zachodem? Europa po kryzysie imigracyjnym (7 września 2016)
Ośrodek Myśli Politycznej, Kongres Polska Wielki Projekt i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie zapraszają na dyskusję Co dalej z Zachodem? Europa po kryzysie imigracyjnym, w której wezmą udział prof. Ewa Thompson, prof. Andrzej Bryk, prof. Zbigniew Stawrowski, prof. Andrzej Waśko i red. Bronisław Wildstein.
Kraków, 7 września, 16.00, Hotel Europejski (Sala Kossakowa), ul. Lubicz 5
Zagadnienia:
- Jakie będą długofalowe polityczne i kulturowe skutki kryzysu imigracyjnego?
- Co sposoby łagodzenia czy zażegnywania kryzysu mówią nam o kondycji europejskich elit politycznych i środowisk opiniotwórczych?
- Czy kryzys Zachodu ma przede wszystkim źródła polityczne i gospodarcze, czy jest w większym stopniu wynikiem przemian cywilizacyjnych czy kulturowych?
- Czy można dla obecnej sytuacji wyciągać jakiekolwiek przydatne wnioski i prognozy z doświadczeń dawnych przesileń, przez jakie przechodził Zachód?
- Czy w odpowiedzi na kryzys w życiu intelektualnym świata zachodniego zrodziły się nowe idee, na tyle nośne, że mogą zasadniczo wpłynąć na dalszy bieg zdarzeń? A jeśli tak - czy stanowią one szansę na poprawę sytuacji, czy raczej grożą jej pogorszeniem?
- Czy kryzys UE – ideowy, kulturowy, polityczny – może okazać się szansą dla Polski na poprawę jej statusu (m.in. wyzbycie balastu/piętna postkolonializmu, o którym pisała profesor Ewa Thompson) na arenie międzynarodowej i lepsze uporządkowanie się wewnętrzne, a jeśli tak – jak to osiągnąć?
Facebook: www.facebook.com/events/168425070260679/
Wydarzenie przygotowane w ramach projektu Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie 2016-2018, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
***
Zaproszenie: Naukowe aspekty kryzysu imigracyjnego (12 września 2016)
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej i Ośrodek Myśli Politycznej zapraszają na seminarium eksperckie pt. Naukowe aspekty kryzysu imigracyjnego. Poprowadzi je dr Piotr Koryś z Uniwersytetu Warszawskiego.
Termin: 12 września | godz. 18.00
Miejsce: Rynek Główny 34 | oficyna | III piętro | Pracownia KJ
Facebook: www.facebook.com/events/1694648950860204/
Dr Piotr Koryś, ekonomista, adiunkt w Katedrze Historii Gospodarczej Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, członek zespołu badawczego Ośrodka Badań nad Migracjami WNE Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Fundacji Roberta Boscha – Junior Fellow Scholarship w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu (1999) oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2002 i 2003).
***
Zaproszenie: debata Kryzys Unii Europejskiej – skutki dla Europy, konsekwencje dla Polski (27 września 2016)
Ośrodek Myśli Politycznej i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie zapraszają na debatę Kryzys Unii Europejskiej – skutki dla Europy, konsekwencje dla Polski, w której wezmą udział
- red. Roman Graczyk
- prof. Tomasz Grosse
- Tomasz Krawczyk
- prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski
Kraków, 27 września, 16.00, Hotel Europejski (Sala Kossakowa), ul. Lubicz 5
Zagadnienia:
- w jakim stopniu obecny kryzys Unii Europejskiej jest rezultatem jej porządku instytucjonalnego oraz stosowanych w niej formalnych i nieformalnych mechanizmów decyzyjnych
- kto zyskuje a kto traci na kryzysie Unii (nowy układ sił w UE)
- jakie są najbardziej prawdopodobne scenariusze dalszej ewolucji UE
- jak na grę polityczną w UE i jej ewolucję wpływają lobby/interesy biznesowe oraz środowiska opiniotwórcze
- czego poprzedzające Brexit rozmowy Wielkiej Brytanii z partnerami z UE uczą nas o sposobach rozwiązywania tego typu sytuacji kryzysowych (w kontekście ew. przyszłych prób wyjścia z Unii przez inne państwa)
- jak zmienia się pozycja Niemiec w UE (wobec wychodzenia z niej WB i polityki A. Merkel w kwestii uchodźców i imigrantów), a także pod tego wpływem polityka samych Niemiec
- jakie skutki dla UE i poszczególnych państw oraz dla relacji transatlantyckich mają rozmowy dotyczące TTIP
- co w sytuacji wewnątrz UE mogą zmienić nadchodzące wybory prezydenckie we Francji i parlamentarne w Niemczech
- jak na zmiany UE mogą wpłynąć problemy gospodarcze i polityczne krajów południowej Europy (zwłaszcza Włoch i Hiszpanii)
- jaki wpływ na grę polityczną w UE ma polityka rosyjska
- jakie skutki polityczne dla pozycji Polski w UE mają kryzys imigracyjny, Brexit oraz problemy gospodarcze w strefie euro
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o przysłanie zgłoszenia (wystarczy imię i nazwisko) na adres biuro@omp.org.pl (do 24 września).
Facebook: http://www.facebook.com/events/600571600123364/
Wydarzenie przygotowane w ramach projektu Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie 2016-2018, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
***
Zaproszenie: wykłady na temat ideologicznych podstaw rosyjskiej polityki zagranicznej (22 i 29 września 2016)
Zapraszamy na wykłady dr. Pawła Rojka, Ideologiczne podstawy rosyjskiej polityki zagranicznej
Terminy: część I - 22 września | godz. 18.00
Część II - 29 września | godz. 18.00
Miejsce: Rynek Główny 34 | oficyna | III piętro | Pracownia KJ
***
Nowe materiały na stronie www.usa-ue.pl
Przegląd prasy i Internetu:
- Andrew A. Michta (The American Interest): Pobudka dla zachodnich elit
- Anatole Kaletsky (Institute for New Economic Thinking): Jak zatrzymać Brexit
- James Nixey („Newsweek”): Czy już za późno, aby karać Putina?
***
Nowy materiał na stronie www.sporyokapitalizm.pl
Przegląd prasy i Internetu
- Michael von Liechtenstein (Geopolitical Intelligence Services): Co psuje kapitalizm
***
Nowość w Bibliotece Myśli Politycznej: Przemysław Żurawski vel Grajewski Polska polityka wschodnia 1989-2015. Wymiar narodowy i unijny
Książka o polskiej polityce wschodniej w latach 1989-2015 – jej uwarunkowaniach, celach, sukcesach i porażkach.
Jakie zasady i interesy powinny być podstawą polityki wschodniej Rzeczypospolitej? Czy Polska skutecznie przeciwstawia się wpływom rosyjskim w Europie Wschodniej? Jak ewoluują stosunki Polski z Ukrainą i co decyduje o ich stanie? Jaki powinien być realistyczny plan działania wobec Białorusi? Jakie miejsce w polskiej polityce wschodniej zajmują kraje bałtyckie? Co Polska może zrobić dla wzmocnienia prozachodniej orientacji Gruzji i Mołdawii? Jaką rolę w polskiej polityce wschodniej odgrywa kwestia mniejszości narodowych? Jak na skuteczność tej polityki wpływa członkostwo Polski w UE?
ISBN 978-83-64753-46-6, 376 stron + kolorowa wkładka (20 s.), miękka oprawa, zamówienia: sklepik@omp.org.pl, http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=305, cena wraz z VAT i przesyłką 38 zł. Najnowszą książkę Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego oraz jego poprzednie publikacje w Bibliotece Myśli Politycznej
- „Duch pyszny poprzedza upadek”. Rozważania o naturze procesu rozpadu unii
- Geopolityka-siła-wola. Rzeczypospolitej zmagania z losem można zakupić w promocyjnej cenie 90 zł (zamówienia: sklepik@omp.org.pl, http://omp.org.pl/ksiazkaKupTeraz.php?idKsiazki=306).
***
Polecamy książki o kryzysie Zachodu:
- Petr Fiala, Koniec beztroski. O Europie, demokracji i polityce, jakiej nie chcemy
Wybór tekstów czołowego czeskiego politologa, byłego rektora Uniwersytetu Masaryka, współtwórcy cenionego think-tanku Centrum Studiów nad Demokracją i Kulturą z Brna, który z naukowca zmienił się w aktywnego polityka – prezesa Obywatelskiej Partii Demokratycznej. To książka o tym, co stało się w ostatnich latach z polityką w Europie i jakie ma to skutki dla życia Europejczyków.
- http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=304
- Marek Magierowski, Zmęczona. Rzecz o kryzysie Europy Zachodniej
„Książka Marka Magierowskiego jest przedsięwzięciem wyjątkowym nie tylko na rynku polskim. Diagnoza kondycji współczesnej Europy przeprowadzona przez przenikliwego, kompetentnego i – co może najtrudniejsze – odważnego, a więc nieskrępowanego poprawnością polityczną, obserwatora jest tym, czego dziś wyjątkowo potrzebujemy. Nawet jeśli niekiedy przybiera charakter antyutopii”. - Bronisław Wildstein
- http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=257
***
OMP w Internecie:
- www.youtube.com/osrodekmysli
- www.facebook.com/OMPkrakow
Dziękujemy za subskrypcję Informatora.
OMP